Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реал взе аванс на Атлетико, Арсенал разби ПСВ в Айндховен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Реал (Мадрид) победи Атлетико (Мадрид) с 2:1 като домакин в испанското дерби от осминафиналите в Шампионската лига. Реваншът между двата тима предстои на 12 март, а победителят ще се изправи на четвъртфиналите срещу победителя от двойката Арсенал – ПСВ (Айндховен).

Двата състава изиграха отлично първо полувреме, а домакините от Реал (Мадрид) поведоха още в четвъртата минута, когато Федерико Валверде подаде към Родриго, който преодоля защитата на съперника и отбеляза за 1:0. Две минути по-късно футболистите на Реал имаха претенции за дузпа след падане на Родриго в наказателното поле, но не последва сигнал от рефера.

Хулиан Алварес отправи удар с глава по посока вратата на Реал в деветата минута, но бранител на домакините се намеси навреме, а в 13-ата изстрел на Винисиус Жуниор бе блокиран от защитник на Атлетико Мадрид.

Активните действия на двата тима продължиха, като в 22-ата минута Винисиус пробва удар от дистанция, но Ян Облак внимаваше и спаси. Седем минути по-късно вратарят на Атлетико пак трябваше да спасява вратата си след изстрел на Родриго.

Гостите изравниха в 32-ата минута след феноменално изпълнение на Хулиан Алварес. Аржентинският национал напредна в атака за Атлетико Мадрид и със страхотен удар от границата на наказателното поле реализира за 1:1. Реал имаше възможност да си върне преднината до края на първото полувреме, но в 45-ата минута Федерико Валверде не успя да преодолее Облак.

Родриго де Пол бе близо до попадение в 54-ата минута, но Реал (Мадрид) бе тимът, който пак излезе напред в 55-ата минута, когато Браим Диас получи топката от Ферлан Менди и направи резултата 2:1. Пет минути по-късно вратарят на домакините Тибо Куртоа отрази удар на излезлия очи в очи срещу нещо Антоан Гризман, а в 62-ата и Хосе Мария Хименес не може да се разпише за Атлетико (Мадрид). В 66-ата минута Ян Облак реагира отлично при изстрел на Ферлан Менди, а опитите на двата отбора за още попадения до края на срещата бяха неефективни.

В Айндховен английският Арсенал постигна разгромен успех над домакините от ПСВ със 7:1 и очаква спокойно реванша на 12 март.

Мартин Йодегор имаше претенции за нарушение срещу него и потенциална дузпа в деветата минута на срещата, но такава не бе отсъдена в полза на Арсенал. Три минути по-късно Деклан Райс прати топката във вратата на домакините, но попадението не бе зачетено заради засада.

Исмаел Сайбари пропусна възможност за ПСВ Айндховен в 16-ата минута, стреляйки вляво от вратата на лондончани.

Арсенал взе аванс от 1:0 в 18-ата минута, когато Юриен Тимбер получи подаване от Деклан Райс и с глава от близко разстояние отбеляза първия гол в мача. Само три минути по-късно „артилеристите“ поведоха с 2:0, когато Итън Нванери прати топката в горния ляв ъгъл на вратата на ПСВ.

Домакините поискаха дузпа в 27-ата минута за игра с ръка на футболист на Арсенал в наказателното поле, но нямаше сигнал от съдията. Лондончани увеличиха преднината си на 3:0 в 31-ата минута след попадение на Микел Мерино, който се възползва от грешка в защитата на нидерландския състав. Ситуацията бе проверена със системата за видеоарбитраж-ВАР за потенциална засада, но голът остана.

В 42-ата минута бе отсъдена дузпа за ПСВ Айндховен след нарушение на Томас Партей и минута по-късно Ноа Ланг се разписа за 1:3, а в оставащото време до почивката Деклан Райс за Арсенал и Люк де Йонг за домакините пропиляха по една възможност.

Преднината на Арсенал стана още по-солидна в първите минути след паузата. Мартин Йодегор в 47-ата и Леандро Тросар в 48-ата минута покачиха аванса на гостите до 5:1.

Вратарят на лондончани предотврати втори гол за ПСВ Айндховен в 53-ата минута, след като отрази удар с глава на Де Йонг.

В 71-ата минута Тросар отново вкара топката във вратата на домакините, но бе отсъдена засада и резултатът остана 5:1, но две минути по-късно Йодергор отбеляза шести гол за Арсенал, който бе и втори за него в двубоя.

Олександър Зинченко можеше да покачи преднината на гостите в 81-ата минута, но вратарят на ПСВ Валтер Бенитес се справи, а това направи Рикардо Калафиори, който вкара за 7:1 в 85-ата минута след асистенция на Мартин Йодегор.

Отборите на Борусия (Дортмунд) и Лил завършиха при равенство 1:1 в първата среща от осминафиналния сблъсък между тях в Германия, оставяйки развръзката за реванша във Франция на 12 март. Победителят ще играе на четвъртфиналите срещу продължилия от двойката Барселона – Бенфика.

Карим Адейеми можеше да донесе преднина на Борусия (Дортмунд) още в третата минута, но стреля вдясно от вратата на гостите. В 22-ата минута той обаче не сгреши и с чудесен удар отбеляза за 1:0 в полза на финалиста от миналия сезон в Шампионската лига.

Нгалаел Мукау пропусна шанс за изравняване за Лил, след като бе неточен при изстрела си към вратата на Борусия, а в 38-ата защитникът на германския отбор Нико Шлотербек стреля от далечна дистанция, но също не успя да се разпише.

Паскал Грос вкара за втори път топката в мрежата на Лил в добавеното време на първото полувреме, но попадението не бе зачетено заради засада след анализ със системата за видеоарбитраж.

В 56-ата минута гостите поискаха дузпа за нарушение срещу Джонатан Дейвид, но такава не бе отсъдена, след като ситуацията бе преразгледана със системата за видеоарбитраж-ВАР.

Лил все пак стигна до равенство в 68-ата минута, когато Дейвид подаде към исландския полузащитник Хакон Арнар Харалдсон, който реализира за 1:1. Петнайсетина минута преди края на двубоя реферът отново се консултира със системата ВАР за потенциален червен картон за нарушение на Андре Гомес от Лил, но прецени, че няма основание за такава санкция.


По публикацията работи: Христо Денев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна