Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
80% от жп инцидентите се дължат на субективен фактор и слаб контрол, сочи докладът на работната група, която беше назначена от транспортния министър Гроздан Караджов след челния удар между две товарни композиции в средата на януари. При тежкия инцидент загинаха двама души.
Докладът беше обсъден на среща с министъра и представители на БДЖ, Националната компания Железопътна инфраструктура и Борда за разследване на произшествията в железопътния транспорт.
Гроздан Караджов е одобрил спешни мерки за повишаване на безопасността на железопътните превози.
На жп гарите, както и във всеки локомотив и мотриса ще има камери. Ще се добави допълнителна функционалност при GPS системата за контрол на скоростта на влаковете, която ще уведомява превозвачите и диспечерите за превишаване на скоростта.
От мобилните оператори ще се изиска да увеличат обхвата на предавателите на местата, на които той е слаб. Това са част от краткосрочните мерки, които ще бъдат приложени в срок до шест месеца, за да се повиши безопасността на железопътния транспорт.
Също така ще бъде създадена и база данни за текущото ниво на безопасност. Целта е да се ограничат нарушенията, защото данните показват, че 80% от железопътните инциденти се дължат на субективен фактор и слаб контрол.
До месец предстои опростяване на организационната структура и въвеждане на забрана за движение в участъците, в които няма работеща осигурителна техника.
Строго ще се спазват почивките на персонала по безопасност и ще има пълна забрана за полагане на труд по втори договор от служители, които отговарят за безопасността.
Всички проекти за модернизация и рехабилитация вече трябва да съдържат и доклад за безопасност.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!