Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и граматични конструкции - това е пътуване в история, култура, изкуство, политика и философия, които отдавна са надхвърлили границите на Корейския полуостров.
Тридесет години са достатъчно време, за да се изгради традиция, но и достатъчно малко, за да се чувстваш още в началото на нещо голямо.
В далечната 1994 г. едно ново академично пространство отваря врати в Софийския университет – специалност "Кореистика", мечтата на малка група ентусиасти, които вярват, че между България и Корея могат да се изградят много повече от дипломатически отношения. Могат да се изградят мостове на знание, културен диалог и истинско разбиране.
Днес "Кореистика" е търсена специалност, в която се изучават не само езикът и литературата, но и корейското изкуство, история, общество, политика и икономика.
И ако в първите години това е било малко позната територия, днес корейската вълна „Халю“ – кино, музика, модерно изкуство – отваря врати към един свят, който все повече млади хора искат да опознаят.
Но какво всъщност означава да изучаваш Корея в България? Какви са предизвикателствата и възможностите за студентите? Как се изгражда културен мост между два толкова различни свята?
Отговорите дават знакови личности в сферата на Кореистиката в България – д-р Райна Бенева, преподавател по корейска език в СУ, д-р Ким Сеуон, преподавател по корейски език, също в СУ и Снежана Тодорова, председател на СБЖ.
Д-р Райна Бенева, д-р Ким Сеуон и Снежана Тодорова споделят за БНР, че вече кандидат-студентите не записват на първо място китаистика или японистика, чак след това кореистика, но днес това не е така.
За Корея се знае много, за нейните постижения и в икономиката, за културното многообразие и вече студентите идват при нас и записват директно като първо желание кореистика, разказаха гостите.
По думите им това означава, че основателите на специалността в България, преподавателите, следовниците им са си свършили добре работата, защото има приемственост и има също гласност, която работи в полза на това корейският език и култура да бъдат все по-разпознаваеми и значими в нашето общество.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Д-р Райна Бенева, д-р Ким Сеуон и Снежана Тодорова в "Нощен Хоризонт".