Обединеното кралство няма да се поколебае да отвърне с реципрочни мерки на американските мита, ако е необходимо, според източници от Даунинг стрийт.
Британското правителството е в заключителен етап на преговори с Белия дом преди 25% данък върху вноса на автомобили и заплахи за по-широкообхватни мита върху други стоки да влязат в сила на 2 април. Правителството се опитва да убеди Вашингтон за Лондон да бъде направено изключение с аргумента, че за разлика от други страни Обединеното кралство има относително равни търговски отношения със САЩ. Премиерът Киър Стармър изтъкна, че не иска да влиза в търговска война.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе поредица от мита, насочени към стоки от други страни, с аргумента, че мерките ще помогнат на американските производители и ще защитят работните места въпреки предупрежденията, че цените могат да се покачат за потребителите.
Правителствени източници са казали пред Би Би Си, че преговорите за освобождаване на Обединеното кралство от митата няма да приключат след крайния срок на Тръмп в сряда, като един от тях е посочил, че "Даунинг стрийт няма да спре да опитва".
Ако митата влязат в сила, не е ясно как може да изглежда ответният удар от Обединеното кралство. Има набор от опции от мита върху сектори, където британските продукти са особено важни за САЩ. Независимата Служба за бюджетна отговорност предупреди, че една реципрочна търговска война ще затрие милиарди от икономическия растеж и почти ще елиминира излишъка, който министърът на финасите е предвидил, за да остане в рамките на наложените от нея фискални правила.