Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане.
Целта е да се гарантира, че държавата заплаща обучението на студенти, които след това ще имат принос към българското здравеопазване.
Дълги години значителен процент от завършващите медицина заминаваха директно да работят зад граница. През последните години тази тенденция намалява, но все още здравеопазването ни се задъхва от липсата на кадри в целия спектър - както лекари и медицински сестри, така и лаборанти, техници, рехабилитатори, болногледачи.
Идеята за задължителни предварителни договори със здравни заведения на студентите-медици, учещи по държавна поръчка, обаче не среща одобрение сред голяма част от лекарите. Това показват резултатите от широка професионална онлайн дискусия, организирана от платформата за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.
Искахме, освен стандартното обществено обсъждане, да имаме и мнението на медицинската общност – коментира пред БНР-Радио София Петър Галев – оперативен директор на платформата. – Прави впечатление, че студентите по медицина и по-младите лекари са против. Сред тези, които подкрепят идеята, са по-опитните лекари.
По думите на Галев, тези, които са против проектопромяната, изтъкват, че нищо задължително не е проработило. Привличането в българските кабинети и лечебни заведения трябва да става по-скоро с лична мотивация, добро възнаграждение и условия на работа, уважение.
Следването на медицина е най-дългото и най-трудното, а терминът "държавна поръчка" е неточен, дори неуместен, изтъкна още Петър Галев.
Ако това се приеме и приложи спрямо завършилите медицина, защо да не се приложи и в други области, където има дефицит на кадри, а съществува обучение по "държавен прием", питат експерти и участници в дискусията.
Досега участниците са над 400, но мнения продължават да се приемат до 10 април.
Чуйте разговора на Катя Василева.