Денят ще започне с усмивките на децата и сбирка на ветераните в служба на смеха, на който габровци издигат дом преди 53 години. Един от ветераните е Татяна Цанкова, работила от създаването на Дома на хумора и сатирата, цели 43 години, като повече от половината от тях е негов директор. Тя развива и поддържа традицията на местния фолклор, от който е любимият ѝ виц – "Как си?/Нямам".
Потребността да се шегуваме не секва и това е важното, казва Татяна Цанкова, която прави равносметка как хуморът се променя през годините и поколенията, но все така осмива заблудите, глупостта, алчността, различни пороци.
В днешно време сякаш се смеем с горчивина. Децата се смеят на различни неща, смята Татяна Цанкова.
"Габровският хумор е роден от пестеливостта, от находчивостта, от различни качества на габровеца. А днес хората са презадоволени и точно този хумор не могат да го разберат и усетят. Габровският хумор го знаят средното и по-старото поколение, но днешните ученици рядко ще ви кажат габровски виц."
И понеже вярваме, че габровци умеят да се присмеят като да хвърлят фина стреличка към другите, но и към себе си, габровският хумор е така ценен и ще преживее, вярва Цанкова. По думите ѝ този хумор показва самокритичност.
На днешния празник някогашните колеги ще се посмеят на днешни и на минали случки като тази, която бележи първото издание на международното Биенале на карикатурата през 70-те години. Щабът по посрещането бил изпратен на софийското летище да чака председателя на журито Жан Ефел, прочут френски художник и карикатурист.
"Дават на колежката, която ще го посрещне, да види горе-долу как изглежда, кого ще търси. Но като довежда човека, се оказва, че това не е Жан Ефел. Това се разбира чак в Габрово."
Навръх рождения си ден, в Дома на хумора и сатирата посрещат с отворени врати и безплатен вход. Дошлите да се забавляват ще се качат на сцената, ще играят семейно, ще участват в творческо ателие за комикси с художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя сценарист Марин Трошанов. В 18 часа четвъртата национална изложба на българския комикс ще бъде открита под покрива на Дома, който се променя, но неговото мото "Светът е оцелял, защото се е смял", завещано от Радой Ралин, остава.