С монографична изложба музеят "Леополд" във Виена почита художника експресионист Егон Шиле. Озаглавена "Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918", експозицията проследява късните му творчески години.
Изложбата включва над 130 скици и 48 картини от колекцията на музея "Леополд", както и такива, които са част от колекциите на международни музеи и частни колекционери. Тя е разделена на девет тематични области, в които се преплитат биографични и художествени елементи. Изложбата изследва стилистичните и личните особености на Шиле през драматичните години на войната и по този начин дава нов поглед върху последния етап от живота му. Той умира през 1918 година, покосен от испански грип, само на 28.
"Галерията притежава най-голямата колекция в света от произведения на ексцентричния художник, който е представител на австрийския експресионизъм и ученик на Густав Климт", разказва директорът на музея Ханс-Петер Виплингер пред Асошиейтед прес. В експозицията посетителите ще видят картини с по-спокойни сюжети, в които авторът е преоткрил себе си, след като е преживял изключително трудни моменти в живота си. Ранните му творби са изпълнени с драматизъм и включват исторически обрати, които силно въздействат върху публиката.
Според неговите изследователи егоцентризмът му в периода 1914-1918 година избледнява и той става по-възприемчив към външните реалности, фокусира се върху нови теми и променя художествения си стил.
Към колекцията за първи път се показва дневникът на съпругата му Едит Шиле, в който тя записва своите преживявания, мисли и емоции, отразяващи техния личен живот.