Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

146 години София е столица на България

Снимка: Етюдите на София

На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България.
По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца.

От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе Гвардейският представителен духов оркестър, а от 18.30 ч. в Ларгото ще свирят музикантите от Софийския духов оркестър към Дома на културата "Искър" с диригент Васил Делиев.

Регионалният исторически музей – София обявява вход свободен.
Ще има безплатен достъп до постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад "Бански" №1, археологическите останки под бул. "Княгиня Мария-Луиза" в Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", археологическото ниво на базиликата "Света София" (ул. "Париж" №2), Триъгълната кула на Сердика (бул. "Княгиня Мария Луиза №16 и гробницата на Княз Александър I Батенберг (бул. "Васил Левски" №81).

Свободен ще е входът и в Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ – галерия музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова".


Две забележителни исторически сгради в столицата ще отворят врати за посетители днес, съобщават от Столичната община.

Историческата обиколка "Зад фасадите на "Париж" №1 и "Московска" №33“ със Здравко Петров от платформата "Исторически маршрути" ще се проведе от 11.00 ч., 13.00 ч., 18.00 ч. и 19.00 ч. Посетителите ще имат възможността да се насладят на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов на улица „Париж“ №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметството на улица „Московска“ №33.

Здравко Петров – урбанист и автор на книгата "Исторически маршрути: София", ще разкаже за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица.

Посетителите ще научат как е изглеждал градът след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича София "българската Венеция".

Участниците в беседата ще могат да проследят пълната промяна на София за по-малко от три десетилетия.
 Участието е безплатно, но е необходимо предварително записване.

Обиколката е подходяща и за деца над 10-годишна възраст.

Сборният пункт за всяка беседа е в двора на сградата на ул. „Париж“ №1 (при пресечката с ул. „Московска“, входът към двора е откъм ул. „Московска“).

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна