Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита.
С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето.
Това е един от законопроектите по Националния план за възстановяване и развитие, чието приемане е необходимо, за да можем да получим втория транш от средствата за България.
С промените се разширява приложното поле на закона, като забраната за неговото прилагане се ограничава единствено до поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти.
Въвежда се защита за лице, получило информация в хода на процедурата по наемането му на работа, която да продължи, след като е прекратено трудовото му или служебното му правоотношение. Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчици на услуги.
Премахва се пречката да се образува производство по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършвани преди повече от две години, като остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев потвърди, че има защитни мерки спрямо лицата, подаващи сигнали.
"Не забравяйте, че лицата, които са подали сигнали, имат право на безплатна правна помощ по закона за правната помощ. Още повече - в мерките за подкрепа имаме възможност и вредите, причинени на сигнализиращото лице във връзка с подадения от него сигнал или публично оповестена информация, да се считат за причинени умишлено до доказване на противното. Защитата е в достатъчна степен, поради което и в тази й част директивата е транспонирана", коментира той.