На първо четене парламентът одобри три проекта за промени в Семейния кодекс. От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина. Този на "Възраждане" предвижда равнопоставено третиране на родителите при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителски права. В проекта на ИТН се определя минимален период от 127 дни, 4 месеца, в които единият родител да може да прекарва време с детето си.
В България има минимум 350 000 майки, които в момента си гледат сами децата. Една голяма част от тях не получават издръжка. В хода на дебата стана ясно, че трябва да се търси форма, чрез която по-бързо и ефективно да се решават проблемите в настоящия Семеен кодекс, а не да се отварят нови проблеми. Възможността на съда да постановява съвместни родителски права на двамата родители при развод, дори ако те не могат да се споразумеят за това, е темата на дебата при трите законопроекта за промени в Семейния кодекс. Новите текстове, предложени от ГЕРБ-СДС, редактират съществуващата възможност по време на бракоразводното дело родителите сами да решават всички въпроси за отглеждането и възпитанието за ненавършилите пълнолетие деца. Когато и двамата родители искат права над детето, съдът може да постанови съвместното им упражняване, предвиждат промените. На практика почти половината бракове се прекратяват, което поставя немалък брой деца в риск.
Илияна Жекова от ГЕРБ-СДС посочи: "В масовите случаи съдът регулира с решение отношенията между родителите при упражняване на родителските права. Продължаващите дълго във времето дела по член 127 А, уреждащи споровете при разногласие между родители за пътуване на дете в чужбина, е следващия фактор. Освен защитата правото на детето на семеен живот, другите основни ползи от законопроекта са следните: на първо място въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права върху роденото от брака дете след развод".
"Има такъв народ" също предлагат съдът да може да постанови съвместно споделено родителство при развод. При спор относно родителските права и режима на личните контакти между родител и дете, времето, което то прекарва с който и да е от родителите си, не може да бъде по-малко от 127 дни на годишна база, в случай, че родителят не застрашава живота и здравето на детето.
Депутатите от "Има такъв народ" предлагат и промени в текстовете за издръжката. Според тях, тя следва да бъде поне 30 процента от минималната работна заплата.
Александър Рашев посочи: "Предлагаме промени в член 59 от Семейния кодекс. В това число се определя обща хипотеза на раздяла на родителите, в който случай същите решават по общо съгласие въпросите за отглеждане на децата чрез подписване на споразумение с нотариална заверка на подпис и съдържание. Също така регламентираме увеличаване на максималния размер на наказанието при осуетяване на изпълнението на съдебно решение".
Законопроектът на "Възраждане" въвежда равнопоставеност на двамата родители при преценката на техния родителски капацитет. В мотивите си депутатите изтъкват, че сега съществува презумпция, че майката е по-подходящият родител. В тези промени също се въвежда изискване за минимален брой дни, в които родителят, който не упражнява родителските права, да може да бъде с детето.
Депутатът Петър Петров коментира: "Трябва да бъде изоставена тази практика, при която се дават три, четири, пет, шест седем или осем дни в месеца за личен контакт с детето от страна на родителя, на когото не са предоставени родителските права. По този начин ние се надяваме в такива ситуации, които стават все по- и по-масови за такава гарантирана възможност от десет календарни дни в месеца".