Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската война ескалира. Това показва решителността Китай да не отстъпва под натиска на Вашингтон, след като в сряда Тръмп увеличи митата за китайски стоки до 145%, докато в същото време постави на пауза реципрочните тарифи наложени на редица държави.
Америка и Китай зависят един от друг икономически - Америка получава евтини стоки, а Китай се възползват от гигантския американски пазар. В обкръжението на Тръмп има хора, които искат да видят Китай притиснат, с убеждението, че страната не е в силна позиция в момента, но и такива, които предпочитат да видят сваляне на напрежението.
По-рано през седмицата американският президент направи обратен завой по въпроса за реципрочни тарифи. Стъпката се прие позитивно на фона на притеснения за рецесия в глобален мащаб. За Белия Дом промяната в курса е част от стратегията на Тръмп, а за хора извън администрацията, Тръмп се е поддал на натиск от пазарите и се е вслушал в тези, които са изразили притеснения за възможна рецесия. Но в същото време експерти казват, че постоянното движение в зиг-заг от администрацията, създава допълнителна несигурност за бизнеси и международни търговски партньори.
Администрацията на Тръмп говори за преходен период преди американците да усетят позитивите от тарифите, но не е ясно колко дълг ще е този преходен период.
Не трябва да се изключва и влиянието на съпартийците на президента, въпреки че той показва, че заради огромната подкрепа, с която е избран, трябва да му се има доверие и да се следват насоките от него.
В публичното пространство републиканците започнаха по-гласно да изразяват несъгласие с тарифите, заради потенциала да ударят пряко по техните избиратели.
Повече по тази и други теми от седмицата в САЩ чуйте в звуковия файл.