Твърденията за подвеждане на потребителите с вносно агнешко месо са неоснователни - категорични са от Българската агенция за безопасност на храните. В позиция на агенцията, изпратена до медиите, експертите уверяват, че проверки на предлаганото месо се правят ежедневно в цялата страна и до момента не са постъпвали доказателства, че новозеландско месо се предлага като българско.
Според българските овцевъди има риск вносно агнешко месо да бъде представено като българско, а агенцията по безопасност на храните не изпълнява стриктно функциите си като контролен орган. По повод на тези твърдения от агенцията изпратиха позиция, според която става въпрос за спекулации без представяне на конкретни факти и доказателства, което уронва авторитета на контролния орган.
Твърденията са необосновани предположения за неслучили се събития и могат само да въведат потребителите в заблуда и да създадат неоснователни притеснения у гражданите, смятат от Агенцията. И уверяват, че са предприели всички превантивни мерки с цел недопускане на нарушения.
На бизнес операторите са връчени предписания размразеното месо да се предлага само в потребителска опаковка и да бъде етикетирано съгласно изискванията на действащото законодателство. На етикета наименованието на месото трябва да бъде придружено от обозначението "РАЗМРАЗЕНО“, задължително да е посочена страната на произход, както и срокът на годност, определен от оператора, извършил размразяването.
Изискването на етикета задължително да присъства датата на замразяване е само и единствено, когато месото се предлага в магазинната мрежа в замразено състояние. Решението дали на щандовете да се предлага българско или вносно агнешко месо е изцяло на търговеца, важно е потребителят да бъде коректно информиран за произхода и характеристиките на продукта.
По публикацията работи: Георги Даскалов
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!