Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 40 млн. лв. повече извън финансовите разчети

Доц. Георги Костов: Има непредвидени около 1200 служители в системата на горите

| Интервю
Георги Костов

Всяко решение за гората днес се отразява за едно десетилетие и столетие. Най-важно е да запазим хората работещи в горите. Има възможни решения, но те да бъдат направени от професионалистите, а не да бъдат политически, защото те са кратковременни, каза доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет, в интервю пред БНР.

"Държавните горски предприятия да си направят сметка, за да работят по-спокойно. Намесата на политика оказва демотивираща функция. Няма наказания за горските пожари. Не може да се препоръчват готови модели без същински анализ на причините. Трябват и бързи действия, като намаляване на някои инвестиционни разходи - излишни работни места, за наши хора. Има повече от 1200 служители в системата на горското стопанство - извън финансовите разчети, когато се приемаше закона. В цифри, годишно е около 40 млн. лв. Не на всякъде, но вероятно има райони, където горските стопанства са политическа хранилка", посочи доц. Костов.

Той припомни, че в закона има записано, но "не могат да влязат в сила т. нар. екосистеми":

"Екосистемите са функции от горите, които трябва да бъдат овъзмездени. Гората осигурява въздух, вода, въглеродни квоти, биоразнообразие и там се правят инвестиции, за да се осигуряват тези неща постоянно. Те остават във въздуха, когато трябва да бъдат остойностени и не могат да влязат в сила."

Доц. Костов посочи, че България е най-големият износител в Европа на трюфели - по неофициални 1000 т, по официални 600 т. "А в горското стопанство, откъдето идват трюфелите, остават около 20 000 лв., всичко друго заминава някъде", съобщи той.

В предаването "Преди всички" доц. Костов обяви, че в Казанлък на 24 и 25 април пристигат 32 научни организации, участници в европейския проект за създаване на издръжливи ландшафти. Сред тя е и Лесотехническият университет.

Ще има много събития и демонстрации в тази финална фаза на европроектът. А районът на Стара Загора е избран като "лаборатория".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна