Държавата не може да си позволи заплатите в бюджетния сектор да бъдат увеличени с 10 % още тази година, за което настояват синдикатите. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов и припомни, че данъците не са променяни, пенсиите се увеличават по Швейцарското правило, а за заплатите са намерени средства за ръст от 5 процента:
"Сега мисля, че на този етап много трудно може да стане нещо повече. В крайна сметка аз искам да бъда реалист и да говоря това, което е реалното в момента, а не какво на нас ни се иска. Говорили сме не един или два пъти с Министерството на финансите по този въпрос, но на този етап това е реалното финансово състояние".
По-рано днес президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров заяви, че напрежението в някои сектори не стихва и има готовност за протести.
Направихме невъзможното от "дупка" от 18 милиарда лева да направим бюджет, да спазим Швейцарското правило за пенсионерите, да има великденски добавки, колкото и да са минимални, да не вдигнем данъците, което беше изключително важно, да има 5% повишаване на заплатите, коментира министърът.
Държавата в лицето на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) е възобновила разговорите с бизнес и синдикати по транспонирането на евродирективата за адекватната минимална заплата, съобщи министър Гуцанов. За този петък е насрочена нова среща по темата, а целта е да има предвидимост, допълни той.
Според Гуцанов внасянето на нов вот на недоверие към правителството девалвира най-силното оръжие на опозицията:
"Аз приемам всеки един вот на недоверие с огромно уважение, защото зад тези хора, които са в парламента, има български избиратели, които са дали своя глас. Но все пак, на едно правителство, което няма 100 дена, ти два пъти да искаш вот на недоверие и то в такъв кратък период от време, за мен това е девалвация на най-силното "оръжие" в ръцете на опозицията. Трябва да има уважение, но вотът на недоверие трябва да се използва по начин, по който наистина има ефект", коментира социалният министър преди публичната си лекция в УНСС озаглавена "Работа, осигуровки, права – за силен старт на кариерата".
Целта е в сътрудничество със студентските съвети младите да бъдат ограмотени за ползите от коректното осигуряване.
"Ако се осигурявате върху 1200 лева, а реално получавате 3400 лева, за период от 30 години ще загубите общо 303 000 лева. За този период (от 30 години), през който вие работите - под формата на майчински, болнични, обезщетения за безработица и пенсия, която приемаме, че ще получавате 20 години, след като сте завършили работа", каза социалният министър.