2780 лева става минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност - асистент - в държавните висши училища. По този начин действащата в момента заплата се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Новите възнаграждения в университетите са били договорени днес между просветния министър Красимир Вълчев и двата национално представителни синдиката в областта на висшето образование.
Увеличение на заплатите е договорено и за служителите, които подпомагат научноизследователската работа и художествено-творческата дейност във висшите училища. Възнагражденията са тези от тях, които имат висше образование, стават 2223 лв., а за останалите са средно 1780 лв. Към момента техните заплати са съответно 2013 и 1610 лв. За да се изпълни договореното увеличение, правителството одобри постановление, с което се увеличават нормативите за издръжка на един студент по професионални направления и оценката за качество във висшите училища или реализацията на пазара на труда.
С увеличението ще се гарантират и заложените в Закона за висшето образование изисквания за достигане на средната брутна заплата на академичния състав в държавните висши училища не по-малко от 180% от средната брутна за страната.