Евродепутати сериозно разкритикуваха Европейската комисия в първия си доклад за европейския бюджет за периода 2028-2034 г., става ясно от доклада на Комисията по бюджета в Европарламента. Докладът бе подкрепен с 23 гласа "за", 9 "против" и двама въздържали се.
В доклада се подчертава необходимостта от увеличаване на инвестициите в отбраната в подкрепа на всеобхватния подход за сигурност, но се набляга, че това не трябва да подкопава социалните разходи и тези за климата, както и за дългосрочните политики. Настоящият таван за разходите от 1 процент от общия брутен национален доход на ЕС не е достатъчен за справяне с нарастващия брой кризи и предизвикателства, се казва още в документа. С оттеглянето на САЩ от световната им роля, разходите трябва да бъдат свързани с руската агресивна война срещу Украйна, икономическата и социалната ситуация, разликата в конкурентоспособността, влошаващия се климат и кризата в биоразнообразието.
Евродепутатите са против идеята на Комисията да бъде повторен моделът "един национален план на държава членка" в Механизма за възстановяване и устойчивост при разходите в отделните държави след 2027 г. Вместо това, от комисията по бюджета призовават за структура, гарантираща прозрачност и отчетност пред парламента и включваща регионалните и местните власти, както и всички заинтересовани страни.
Предложеният от Комисията Фонд за конкурентоспособността, който ще слее няколко програми, е неадекватен, смятат евродепутатите. Те призовават вместо него да бъде създаден нов целеви фонд, който да влияе на частните и публичните инвестиции чрез подкрепени от ЕС механизми за намаляване на риска като InvestEU и Иновационния фонд.
Докладът трябва да бъде гласуван на пленарна сесия през май. Очаква се Европейската комисия да излезе със своето предложение за следващия европейски бюджет през юли.