Докъде и как може да се експериментира с изкуствения интелект?
Марио Манев, доктор по медии и комуникации в СУ „Св. Кл.Охридски“, съчетава на пръв поглед несъчетаеми музикални стилове с ИИ.
Смел експериментатор и пионер в музикалната "несъчетаемост", той смесва ретро поп фолк, стари градски и детски песни с най-твърдия рок.
Как се "композира" музика с изкуствен интелект, как са уредени авторските права и интелектуалната собственост, как се продуцира такава музика и каква е авторската музика на Марио Манев? За всичко това композиторът и музикален продуцент, певецът и DJ-ят, киберекспертът, журналистът и експерт по комуникации Марио Манев разказа в "Нощен Хоризонт".
"Според мен изкуственият интелект трябва да се използва за неща, при който човешкият ум не може или трудно ще разработи. За мен изкуственият интелект е инструмент, той не е нищо повече от помощник, за да се реализират някакви идеи, иновации.
Когато се експериментира с ИИ, не знаеш какъв резултат да очакваш, но когато получиш крайният резултат, понякога оставаш много приятно изненадан, сподели за БНР Марио Манев.
"Проектът, който стартирах и нарекох "Толуп ЕйАй" е изцяло експериментален и бих казал изследователски, той няма комерсиални цели, аз съм го направил с цел за изследвам възможностите на изкуствения интелект, на тези технологии, които се развиват непрестанно, да покажа на обществото какви налудничави неща са възможни чрез употребата на изкуствен интелект, допълни още Марио Манев.
Слушайте още за възможностите на изкуствения интелект, за границите, които не трябва да бъдат прекрачвани при експериментите с него, за бъдещето, в което човекът би бил подчинен на роботите, за технологиите, за медиите и за музиката като средство за комуникация.
Още по темата в интервюто на Гергана Мирчева с Марио Манев в "Нощен Хоризонт".