Руският президент Владимир Путин прие в Кремъл специалния пратеник на САЩ Стивън Уиткоф. За четвърти път от февруари двамата обсъдиха възможностите за прекратяване на войната в Украйна.
Подробности от днешния разговор засега не са известни, но часове по-рано агенция Ройтерс публикува предложението за мирно уреждане, което Уиткоф е отправил миналата седмица от името на САЩ към Украйна и европейците, както и контрапредложението, с което те са отговорили на американците тази сряда.
Агенцията потвърждава част от информацията, вече изтекла в други западни медии - че Доналд Тръмп иска да "замрази" войната на сегашните фронтови линии и за целта е готов да признае официално руския суверенитет над полуостров Крим и лобира пред европейците за премахване на всички санкции срещу Москва.
Американското предложение съдържа някои отстъпки и за Украйна, но позициите на САЩ и Европа се разминават в редица пунктове.
Едно от разминаванията е, че в предложението на американския специален пратеник Уиткоф липсва всякакъв ангажимент от САЩ за сигурността на Украйна. Европейците са съгласни да поемат такъв ангажимент, но настояват и за американско участие в гаранции, сходни на член 5-ти от Североатлантическия пакт за взаимопомощ в случай на чужда агресия. Уиткоф иска изричен отказ на Киев от аспирации към членство в НАТО, но допуска, в съгласие с Кремъл, присъединяването му към ЕС.
Второто разминаване е в готовността на Вашингтон да признае де юре полуостров Крим за руски и де факто - Луганска област, която е окупирана почти изцяло от руските войски, както и окупираните части на Херсонска, Запорожка и Донецка област. Контрапредложението на украинците и европейските им партньори отлага дискусиите за територии след сключването на пълно примирие.
Администрацията на Тръмп иска от Путин да изтегли войските си от Харковска област и да отстъпи от Кинбурнския полуостров - което ще отвори голямото украинско черноморско пристанище Николаев. Украйна получава обратно и Запорожката атомна електроцентрала, но не съвсем - тя ще бъде под американски "контрол и администрация", а токът, който произвежда, ще бъде подаван, както за земите, под контрола на Киев, така и за окупираните от Русия територии.
Вашингтон видимо се надява, че ще издейства тези отстъпки от Кремъл, в замяна на пълна отмяна на санкциите, наложени след окупацията на Крим. Но тук е третото разминаване с Киев и европейците - според тях санкциите не бива да бъдат отменяни, а постепенно отслабвани след като "бъде постигнат устойчив мир". Активите на руската централна банка в чужбина - близо 300 милиарда долара - трябва да останат замразени, докато Руската федерация компенсира Киев за разрушенията.