Икономическият и социален съвет в България подкрепя инициативите на Европейската комисия, които да предотвратят продажбата на земеделска продукция под себестойност, както и тези за защита срещу нелоялни търговски практики.
В свое становище за бъдещето на селскостопанската политика след 2027 година, от Съвета посочват, че "Гарантирането на хранителната независимост се превръща не само в икономически, но и в стратегически приоритет на Европа".
Документът, приет от Икономическия и социален съвет, цели да предостави насоки на националния преговорен екип при изготвянето на бъдещата законодателна рамка и механизмите за финансиране на общата селскостопанска политика на ЕС след 2027 година. В този контекст е посочено, че позицията на фермерите във веригата за доставки трябва да бъде укрепена, като не се възприема идеята за сливането на фонда за земеделие с други фондове заради риска от намаляване на финансирането.
Европа е необходимо да предприеме решителни стъпки за укрепване на аграрния сектор, намаляване на външната зависимост и осигуряване на стабилност в доставките на храни за своите граждани казват експертите.
В предоставените до момента от Европейската комисия визия за бъдещето на земеделието те не виждат основния въпрос - бъдещия бюджет на общата селскостопанска политика и ресурсите, необходими за финансирането на описания пакет от мерки.
ИСС поставя акцент и върху това да има реципрочност в търговските отношения, като се изисква и вносните продукти да отговарят на същите стандарти, приложими за европейските производители, за да се избегне нелоялната конкуренция. Изтъква се и нуждата от засилен контрол върху вноса и по-стриктни проверки, за да се защити европейското производство.