Това коментира пред БНР доц. Жана Попова от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски", след като председателят на Народното събрание се появи на мач на любимия си отбор с тениска с №240 и рекламата на ЦСКА и един от хазартните оператори.
Доц. Попова отбеляза Закона за хазарта, според който вече не СЕМ отговаря за сайтовете, а НАП казва кое е медия:
"Видях реклама в интернет сайт, който за мен е медия. За СЕМ е медия. За ЦИК е медия. А за НАП не е. Това е първият закон, който трябва отново да отворят. И не само да се уреди въпросът за рекламата, а е време вече да се уреди въпросът за хазарта. Ние хубаво, лицемерно, казахме, че в телевизиите и в радиостанциите няма реклама, но тя отива на други места – хазартът не спира. Това е единият проблем, който можеше през тази тениска Наталия Киселова да види. Вторият проблем – ние какво казваме на учениците, на децата, когато им казваме "Не пушете", а сме построили магазини, будки, павилиони до училищата, в които всъщност стоят едни старателни учители и вардят децата да не си купуват нещо, което всъщност им се продава изключително легално. /…/ Всичко е легално. Ние не можем да кажем на продавачите да не го продават. Това става по абсолютно легален начин. С хазарта е същото".
В предаването "Преди всички" доц. Попова акцентира и на негативните статистики, според които сме с най-много хора в регистрите за хазартнозависими и най-много пълни деца в училище.
Това е един либерален пазар на забавлението и винаги се казва, че хората могат да избират, но не е точно така, категорична бе тя и даде пример:
"Ако до училището е вратата на хазартното заведение, не можем да обясняваме, че младите хора могат да се владеят сами. Непрекъснато строим всичко до училищата и после се чудим те защо са там".
Нашите футболни отбори се спонсорират всъщност от държавата, подчерта още Жана Попова и изтъкна:
"Почти няма федерация, която да няма проблеми. Всеки говори за това как държавата да ги финансира. Обратното трябва да е. Спортът е най-печелившата част от забавленията. А децата си плащат, за да се явят на състезания. Има родители, които не могат да заплатят тези пари. Това създава неравенства. Ако казваме, че взимаме едни мръсни пари от някакъв бизнес, който не ни харесва като общество, поне да знаем как това държавата го разпределя и какво се случва с него".
Според нея друга законова поправка трябва да бъде свързана с труда на студентите. По думите ѝ трябва да се направи възможен легалният труд от 4 часа за студентите.
Преподавателят отбеляза, че част от студентите са потресени от това, че хазартните фирми в един момент се оказаха с много силна намеса в журналистиката, а не просто в медиите.
"Аз си мислих, че Наталия Киселова така и така отвори всичко това като скандал. Сега е време НС да го превърне в закони. После е време и някой да ги спазва тези закони", обобщи доц. Попова.
Цялото интервю на Силвия Великова с Христо Проданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.