Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иранските власти обявиха, че големият взрив на пристанището на Бандар Абас е заради набрежност

Бандар Абас, Иран, 26 април 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Експлозията в най-голямото търговско пристанище на Иран "Шахид Раджаи" на южния град Бандар Абас е била причинена от небрежност и неспазване на мерките за безопасност, обявиха властите. По последни данни жертвите на взрива са 65, предаде АФП.
Министърът на вътрешните работи на Иран Ескандар Момени, който посети района на експлозията, заяви, че част от виновните вече са установени:
 
"Някои от виновните са идентифицирани и са получили призовки, разследването продължава. Имало е пропуски - вкючително неспазване на мерките за безопасност и небрежност по отношение на превенцията - това означава, че не трябва да слагаме всички яйца в една кошница". 

Разследването на причините за инцидента беше разпоредено от върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей.

Иранската държавна телевизия показа кадри на пожарникари, които все още гасят пламъците на пристанището. Точният размер на щетите ще бъде уточнен след овладяването на огъня.

Според митническата служба, вероятно експлозията е причинена от пожар, избухнал в депото за опасни и химически материали.

Записи от видеонаблюдение, разпространени в социалните мрежи, показват, че огънят е тръгнал от няколко контейнера. Минута след това се вижда взривът, в резултат на който, по последни данни, са ранени повече от 1000 души.

Според информацията от местните власти повечето от тях са освободени след оказана медицинска помощ.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна