Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Пидов: Заяли са се да се махне това животновъдство

Фермери от Банско: Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване

От областната дирекция по безопасност на храните са предприели незабавни действия и проверки

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Фермери от Банско алармираха за масово нарушаване на забраната за придвижване и пашуване на дребни преживни животни, въведени през февруари в шест общини от Благоевградска област. Те подадоха сигнал до БАБХ и до БНР. Големите им тревоги са, че вече има и умрели овце, намерени и заснети в коритото на реката и в шахти. От областната дирекция по безопасност на храните предприеха незабавни действия и масови проверки, резултатите от които се очакват до края на седмицата.

Животновъдите твърдят, че в цялата област има проблеми с реализацията на млякото и агнетата, което също е следствие от забранителните мерки заради обявеното огнище на чума във Велинград.

Йордан Пидов е един от големите фермери в Разложката котловина. С брат му отглеждат близо 400 овце и 100 елитни месодайни крави. Вложените от тях инвестиции в животни и ферми през последните години надхвърлят 800 хиляди лева. Работят от тъмно до тъмно, без почивен ден и го правят с мерак още от детството си.

Йордан беше първият, който алармира за масово нарушаване на въведените от началото на февруари забранителни и ограничителни мерки, засягащи общините Белица, Якоруда, Разлог, Банско, Гърмен и Сатовча.  

В заповедта от БАБХ не се позволяват придвижването, включително излизането на паша, транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или на такива, преминаващи транзит през животновъдни обекти. Забрана има и за пазара на животни.

"Никой не спазва забраната!", твърди Йордан Пидов.

Заяли са се да се махне това животновъдство, смята той.

Притеснението на местните фермери става още по-голямо, когато само за седмица откриват умрели животни в коритото на реката и дори в шахта, намираща се в близост до пречиствателна станция. Всичко това е документирано в снимки.

"Ние сме съседи, пашуваме на едни и същи места. Като не се полага грижа за овцете, как да не се притесняваме. Тези овце могат да умрат от всичко – от пневмония, мастити, от чума. В реката – кучета умрели, овце, крави. Реката е като екарисаж."

Още преди Великден се е изострил и проблемът с пазара на агнетата и изкупуването на овчето мляко, споделя Йордан.

"Обаждат се от цяла България хора и не може едно агне да продадем. От нашата околия нямаме право да изнасяме агнета никъде. Агнетата на повечето колеги им останаха, по 30-40 кг. Какво ще ги правим?"

Водата е по-скъпа от млякото, жалва се още животновъдът.

Областната дирекция по безопасност на храните реагира бързо. Екип от експерти започна незабавна проверка по сигналите, която още не е приключила заради сложността да се проследи пътят на незаконното придвижване на животни. Служителите на  Агенцията са на проверки всеки ден, особено в граничните зони, защото и сигналите са много.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени