Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ.
Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли.
Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни действия в Йемен в платформата Сигнал, но в същото време в американските медии се говори и за по-общо недоволство спрямо него заради това, че е назначавал хора, които се смятат за нелоялни към президента. Уолц сега ще е номиниран за представител на Щатите в ООН - пост, който не е толкова влиятелен, колкото този на съветник по националната сигурност. Рубио ще изпълнява временно този пост като по този начин той временно получава изключително голяма власт по въпроси от вътрешно и международно значение.
Процесът по потвърждаване на номинацията на Уолц в Сената отваря възможност демократите да го разпитват под клетва за работата в екипа на Тръмп по различни въпроси, включително имиграция и налагане на мита.
Именно по време на този процес Уолц може да се представи незадоволително, да не събере достатъчна подкрепа и да напусне администрацията без да е уволнен от Тръмп. Всъщност именно това са нагласите на някои в администрацията по информация на Би Би Си.
В интервю за Фокс Нюз вицепрезидентът Джей Ди Ванс описа промяната в длъжността на Уолц като повишение, а не понижение и подчерта, че ако е имало проблем с груповия чат в Сигнал Уолц, е щял да бъде уволнен.
Тръмп отбеляза 100 дни от втория си мандат на митинг в Мичигън. Той изтъкна постижения, атакува политически опоненти и говори за "революция на здравия разум".
Едно от основните му постижения е значителният спад в броя на тези, които нелегално пресичат границата. В същото време негови действия в посока имиграция са обект на съдебни дела. Ключови негови действия имаше и в посока икономика, но след митата, които дадоха начало на глобална търговска война, се появиха притеснения за финансите на хората.
През своите първи три месеца от втория си мандат Тръмп направи драстични съкращения на федерално ниво, с наложените тарифи промени образа на световната икономика и направи мощен удар по пазарите. Да не забравяме, че поиска да вземе Гренландия, Ивицата Газа, а Канада да стане щат на Америка. В плейлиста на първите 100 дни от втория ми мандат също може да се отличат помилванията за участвали в нападението на Капитолия, както и значителните депортации.
Допитване на Галъп показва рейтинг на одобрение от 44 процента. Това превърна Тръмп в единственият президент след Втората световна война с толкова нисък рейтинг 100 дни след встъпването му в длъжност.
Базата на Тръмп продължава да стои твърдо зад него, обаче няколко допитвания допринасят за по-нюансирана картина в редиците на републиканците. Има и такива, които изразяват съжаление, че са гласували за него с аргумента, че е отишъл прекалено далеч.
Ново проучване на Вашингтон Пост - Ей Би Си Нюз - Ипсос показва три области, в които се смята, че Тръмп прекалява: правомощията му като президент, уважението на закона и опити за разширяване президентските правомощия.
Тези притеснения на републиканците са между 26 и 34 процента (правомощията и разширяването им), но тези данни изпращат сигнали, че става некомфортно да се търпят някои от действията на Тръмп.
Подобни са и данните от проучване на Pew Research Center и New York Times-Siena College.
Данните не са значително вътрешнопартийно недоволство, но се си струва да им се обърне внимание от гледна точка докъде може да стигне толерансът у републиканците спрямо Тръмп.
За още информация по тези и други теми от седмицата в САЩ чуйте звуковия файл.