Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кръстоносният поход" на Доналд Тръмп срещу университетите от Бръшляновата лига

Снимка: Mother Jones illustration; Annabelle Gordon/CNP/Zuma

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп замрази милиарди долари грантове за научни изследвания за редица престижни университети, сред които "Харвард", "Колумбия", "Принстън" и "Корнел" с основния аргумент, че не правят достатъчно, за да се противопоставят на антисемитизма в кампусите. Вчера Тръмп обяви, че ще отнеме статута, с който "Харвард" е освободен от данъци. 

Привърженици на "кръстоносния поход" на Тръмп срещу университетите от Бръшляновата лига твърдят, че висшите училища не е трябвало да се асоциират толкова силно с Демократическата партия и изповядваните от нея идеологии, тъй като така те компрометират интегритета си. Както и че превръщането на федералното финансиране в оръжие не е бъг в системата, а възможност за "вкарване в правия път" на получателите на такова финансиране, които трябва да спазват законите. Посочват се примери, в които подобни мерки са били използвани в защита на афроамериканците, испаноговорящото население в САЩ, мюсюлманите и хората с нетрадиционна сексуална ориентация. Студентите евреи имат право да се възползват от същите привилегии, твърдят поддръжниците на Тръмп. 

Той цели обаче не борба с антисемитизма, а всъщност тяхното "превземане отвътре" чрез "политическо накланяне надясно" в тях, твърдят опонентите му. 

Големите научноизследователски университети са уязвими на заплахите на Тръмп, тъй като работата им зависи в значителна степен от федералното финансиране. За 2023 г. университетът "Джонс Хопкинс" е получил 3 милиарда и 300 милиона долара, Университетът на Ню Йорк - 879 милиона, Колумбийският университет - 989 милиона, Университетът на Лос Анджелис - 879 милиона, "Харвард" - 640 милиона. 

"Ще докараме до банкрут тези университети, ще им вземем и последния федерален долар", заяви в ефира на "Фокс Нюз" Лео Терел, ръководител на новосъздадената работната група за борба с антисемитизма. 

Защо американските консерватори взеха под прицел елитни висши училища като "Харвард" и Колумбийския университет? Професорът по математика в Колумбийския университет Майкъл Тадиъс, който е и заместник-председател на американската асоциация на университетските преподаватели:

"Ситуацията в САЩ е подобна на тези в много други страни. Нашето общество се поляризира и всички елитни институции, не само университетите, загубиха общественото доверие. А то спадаше от години не само за висшите училища, но и към медицинските и религиозните организации и правителствените институции. Ако забелязвате - елитните университети са разположени предимно или на западното или на източното крайбрежие на САЩ в т.нар. "сини щати", където се гласува предимно за демократите. Така че живеещите в т.нар. "червени" - републикански, щати, и хората в провинцията, започват да вярват, че тези институции не работят в обществен интерес и целта им е само да поддържат привилегированите. И в това има известна истина, но има и много неистини. Ние, в университетите, трябва да влезем в разговора отново и да покажем, че работим за общественото благо."



Как ще коментирате твърденията, че университетите са бастиони на woke-културата и антиамериканските настроения?

"Това изобщо не е вярно. Има много ограничени антиамерикански настроения в университет като "Колумбия". Към САЩ се отправя критика, и то по много. Но идеята, че сме противоамерикански настроени е просто глупава. Колкото до woke-културата - зависи какво определение й даваме. Да, вярно е, че повечето хора в университет като моя се идентифицират с левицата или центъра на политическия спектър, но това се дължи основно на факта, че днешната политика е враждебна към елитните институции. А ако десницата е враждебна към елитните институции, е естествено те да се припознаят в левицатаДа, вярно е, че има определен тип идеология, според която хората с правилното мислене трябва да постигат съгласие по всяка една тема. Понякога съм свидетел на крайности сред колеги или при студенти. Но идеята, че това нещо е сериозна опасност за социалната структура ми се струва твърде преувеличена."

- казва професорът по математика в Колумбийския университет Майкъл Тадиъс, който е и заместник-председател на американската асоциация на университетските преподаватели. 

Как подходът на администрацията на Тръмп към политиката, касаеща висшето образование, се различава от предишните управления?

"Подходът на администрацията на Тръмп не прилича на никоя предишна федерална намеса. Нищо подобно на ставащото през последните 100 дни не се е случвало досега в американската история. Трудно е да се изрази в каква крайност сме изпаднали. Правителството действа по начин, който няма правно основание."


Опоненти на това твърдение обаче казват, че през 70-те години на миналия век либерални активисти използват същата стратегия, за да принудят колежите да се реформират и да наемат феминисти, тъмнокожи, активисти за опазването на околната среда и други общественици, свързани с прогресивни каузи, за да има разнообразие в кампусите. В момента Тръмп използва същата тактика срещу тях от другата посока. Той твърди, че липсва интелектуално разнообразие в университетите, тъй като около 80 процента от работещите в тях се самоопределят като либерали, а по-малко от два процента - като консерватори. 

"Исканията, отправяни към частните университети не са мерки за правоприлагане, а политическо отмъщение. Свидетели сме на бандитско поведение, на изнудване. По такъв начин действа по-скоро мафията, а не правителствените институцииТръмп обича да казва, че никога преди не се е случвало нещо подобно и е абсолютно прав. Има хора, които се притесняват, че САЩ затъват в диктатура и, за съжаление, този страх не е напълно неоснователен."

Какво мислите - опасенията на администрацията на Тръмп относно антисемитизма в кампусите искрени ли са или са по-скоро политически мотивирани?

"Очевидно е, че са политически мотивирани и нямат нищо общо с искрения интерес за противопоставяне на антисемитизма в кампусите. Този довод се използва като оправдание за преследване в университетите, но има и други. В други случаи става дума за предполагаеми симпатии към транссексуални студенти. Хората, които са подложени на преследвания в нашия кампус, в голямата си част са учени в областта на медицината и им бяха отказани стотици милиони долари грантове. Те не са в основния ни кампус и не участваха в демонстрациите срещу войната в Газа миналата година, които предизвикаха гнева на Тръмп. Много от хората, които са наказвани, всъщност са евреи. Евреи студенти участваха в демонстрациите срещу войната в Газа. Преподаватели евреи бяха сред най-отявлените критици на случващото се. Така че идеята, че евреите трябва да бъдат наказани, за да се предотврати антисемитизма е оруелска и нелепа."

Какви стратегически политически цели стоят зад атаките срещу образователните институции точно в този момент?

"Същите, като тези при атаките срещу адвокатски кантори и медицински заведения например. Администрацията на Тръмп иска да задуши инакомислещите във всяка част от обществото - онези, които подкрепят либералите, което означава хората вляво от центъра на политическия спектър, онези, които държат повече на истината, отколкото на богатството и властта, онези, които не скланят глава пред тяхната политическа идеология. Тези хора трябва да бъдат атакувани и това включва голям брой институции. Много е притеснително, че администрацията на Тръмп изглежда не се смущава от факта, че нанася щети на страната и обществото. Изглежда не вярват, че правната, медицинската и академичната сфера изпълняват полезни функции. Приемат ги като ложета на това, което те приемат като левица и искат да я повалят."


Какъв очаквате да бъде ефектът върху академичната среда и икономиката на САЩ от евентуално отнемане на правото на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти, каквито заплахи отправи министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноем?

"Това би могло да има огромни последици! Университети като "Харвард" и моят - Колумбийският, приемат голям брой чуждестранни студенти. Мисля, че има около 16 000 студенти и изследователи в Колумбийския университет, които са с визи. Американските университети, които получават все по-малка подкрепа от федералното правителство през последните две десетилетия започнаха да приемат повече студенти от чужбина като средство за осигуряване на приходи. Става дума най-вече за студенти от Китай. А сега, федералното правителство осъзна, че може да всее безпорядък. Може да причини хаос в американските университети като анулира визи, тъй като други стъпки биха били по-трудни за осъществяване заради правните пречки. Но една виза може да бъде анулирана за един ден, без да е необходима ясна правна обосновка. Ако студентска виза бъде анулирана той или тя трябва да напуснат незабавно. Правителството осъзна, че одобрението или отказа на визи му осигурява начин да оказва значителен натиск върху университетите и изглежда твърдо решено да използва максимално тази си власт."

А как политиката на американската администрация относно миграцията влияние на позицията на САЩ в образователната и иновационната сфера?

"Технологичният сектор ясно заяви, че иска САЩ да продължат с либералните имиграционни политики за образованите работници. Враждебността на Тръмп към имиграцията е широкообхватна и той се противопоставя и на имиграцията на висококвалифицирани работници, включително университетски персонал. Това, което ние наричаме политики, са всъщност толкова произволни, че дори онези, които си мислят, че имат право да влязат в САЩ могат да бъдат всъщност върнати на произволен принцип."

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени