Проектът за 24 вятърни турбини в Осоговската планина представлява значителна възможност за община Кюстендил да развие устойчиви енергийни източници, като същевременно запазва природните богатства на региона. Това заявяват с отговор на публикации в медиите по повод протестите на кюстендилци срещу проекта за ветропарк в Осогово за 150 мил. евро от дружеството, свързано с депутата от ГЕРБ Росица Кирова, която е и едноличен собственик на инвеститора "Венти груп".
Съвременните технологии и добрите практики от цяла Европа показват, че подобни проекти могат да съществуват в хармония с природата и местните общности, докато носят значителни икономически и екологични ползи.
Планираното изменение на устройствения план засяга само 22 декара от над 9 000 декара земя, което представлява по-малко от 0,25% от общата площ. Ветропаркът е на километри от Кюстендил и от останалите населени места. Нямат основание твърденията за непосредствено влияние на съоръженията върху жителите на района. В същото време има стотици примери на ветропаркове непосредствено до гъстонаселени места в Европа, се казва в позицията на "Венти груп".
Допускането за изработване на изменение на Общия устройствен план на Кюстендил е само началната стъпка от поредица проучвания, съгласувания, ОВОС, екологична оценка, обществени обсъждания. Освен това компанията ще инвестира в реконструкция на държавни съоръжения, най-вече в електропреносната мрежа - над 17 милиона лв. за района на Кюстендил.
Според коментари в града, след като на заседанието си 36-те съветници гласуваха срещу проекта за ветропарк в Осогово, нещата ще стигнат до съда.
Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов обаче посочи:
"Не вярвам. Нямат основание. Общият устройствен план - това е рамка, която се задава от Общинския съвет".