Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп натиска Мексико да позволи на САЩ да се борят с картелите на негова територия

Клаудия Шейнбаум и Доналд Тръмп
Снимка: Ройтерс

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп се опитва да убеди Мексико да позволи на американските сили да се борят с картелите, особено с тези, участващи в незаконна търговия с фентанил, на нейна територия, съобщи "Уолстрийт джърнъл".

Според източници на изданието, Тръмп е предложил САЩ да поемат по-важна роля в борбата на Мексико срещу картелите. Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум обаче заяви, че двете страни могат да си сътрудничат по въпроси като разузнаването, но отхвърли американското военно присъствие в Мексико.

Темата е довела до ескалация на напрежението по време на 45-минутния телефонен разговор между двамата лидери, посочва "Уолстрийт джърнъл".

В неотдавнашно интервю за испаноезичната версия на Fox News Тръмп настоя, че "Мексико много, много се страхува от картелите" и че "ние искаме да ѝ помогнем на Шейнбаум. Искаме да помогнем на Мексико, защото не може да се управлява държава по този начин".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени