Интервю на Латинка Светозарова с Илиян Христов в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва морална и материална помощ.
На национално ниво в организацията членуват 2757 души, като от тях 1313 са военноинвалиди и 1442-ма военнопострадали - това са родители, съпруги и деца на загинали в казармата, на починали военноинвалиди и на живите военноинвалиди, уточни пред БНР Илиян Христов, секретар на организацията.
"За съжаление, нашите военноинвалиди и военнопострадали няма да могат да се зарадват на този празник. Нашите момчета, пострадали в казармата и техните близки получават едни от най-ниските пенсии в страната, много под линията на бедността (най-високата такава пенсия е 460 лв.). Имаме доста големи проблеми, които се опитваме да решаваме през последните 35 години от възстановяването на нашата организация", посочи Христов в интервю за предаването "Преди всички".
По думите му от 1990 г. насам проблемите на военнопострадалите са много. Освен ниските пенсиите, той отбеляза и текст от Закона за военноинвалидите, приет през 2005 г., в който е посочен гарантиран минимален доход, вместо линия на бедността. От организацията настояват за законови поправки.
Според него проблемът е в липсата на държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите. Христов изтъкна, че Консултативният съвет по въпросите на военноинвалидите, военнопострадалите и ветераните от войните към Министерския съвет не е заседавал от 2016 г. насам.
Цялото интервю на Латинка Светозарова с Илиян Христов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.