По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона.
Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията.
От една страна продължава отрицателният естествен прираст на населението – намалението е с 47 308 души. От друга страна миграционният прираст увеличава числеността ни с 39 189 души. Това е причината през 2024-та намалението да е по-малко, отколкото други години, коментира пред БНР-Радио София доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН, департамент "Демография".
НСИ отчита, че има увеличаване на населението в областите Кърджали, Бургас, Варна, София, Пловдив и Хасково.
За миграционния прираст най-голям принос имат хора от Турция – с турско и българско гражданство, от Украйна и Сирия. Съществува не само миграция отвън, вкл. и от страни на ЕС, но и вътрешна.
Сред причините хората да се местят, е търсенето както на по-добре платена работа, така и по-високо качество на живот, образование на децата.
Като фактор за завръщане на българи от Европа доц. Черкезова допусна и навлизането на десни партии с антиимигрантска реч в политическия живот на много страни.
Докато в Европа средната възраст за раждане на първо дете е над 30 години на майката, то у нас е под 28 години, допълни още ученият от БАН. През м.г. се увеличава делът на вторите раждания.
В областта на демографията мерките трябва да са дълготрайни, а очакваните резултати не идват бързо, обърна внимание доц. Черкезова.
По думите ѝ, за подобряване на демографската ситуация трябва да се прилагат адекватни политики в сектори като здравеопазване, образование, в подобряване на доходите и качеството на живот.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.