Румънският премиер Марчел Чолаку подаде оставка от своя пост, след като кандидатът, подкрепен от неговата прозападна коалиция, не успя да се класира за балотажа на президентските избори, проведени в неделя, предаде Ройтерс.
Неговата лявоцентристка Социалдемократическа партия ще се оттегли от управляващата коалиция, като министрите от кабинета ще останат временно на своите постове, докато след балотажа на президентския вот не се оформи ново мнозинство, каза той.
Вчера първият тур на вота за президента беше спечелен убедително от националиста и привърженик на Доналд Тръмп - Джордже Симион.
Резултатът вчера разтърси управляващата коалиция не толкова с очакваната победа на Симион, колкото с отпадането от балотажа на подкрепения от нея кандидат и политически ветеран Крин Антонеску. Той беше изпреварен от кмета на Букурещ Никушор Дан с по-малко от процент. Събраният резултат на двамата се равнява на този на Джордже Симион - над 40 на сто. Избирателната активност надхвърли 53 процента.
Въпреки че лявата партия Социалдемократи на Чолаку спечели най-много места на парламентарните избори на 1 декември, партията на Симион и две други крайнодесни групировки, едната с открити проруски симпатии, спечелиха повече от една трета от местата, за да се превърнат в ясна политическа сила, отбелязва Ройтерс.
Социалдемократите сформираха коалиционно правителство с центристките либерали и партията на етническите унгарци, за да помогнат на страната да се придържа към прозападен курс. Управляващо мнозинство, което ограничава крайната десница в законодателната власт, не може да бъде сформирано без партията на Чолаку.
"Тази коалиция вече не е легитимна. Следващият президент така или иначе щеше да ме замени, това прочетох", “, каза Чолаку пред репортери след партийна среща.
Румъния вече има временен президент до балотажа на 18 май. Страната има най-големия бюджетен дефицит в ЕС и рискува понижаване на рейтинга под инвестиционното ниво, освен ако не наложи решителна фискална корекция.
Победа на Симион може да изолира Румъния, да подкопае частните инвестиции и да дестабилизира източния фланг на НАТО, където Букурещ играе ключова роля в предоставянето на логистична подкрепа на Украйна, докато тя се бори с тригодишна руска инвазия, отбелязват политически наблюдатели, цитирани от Ройтерс.
Това би разширило и кохортата от евроскептични лидери в Европейския съюз, която вече включва унгарския и словашкия премиер в момент, когато Европа се бори да формулира своя отговор на политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп.