Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

| обновено на 06.05.25 в 12:00
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)
Снимка: Личен архив

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това и какви са трудностите, които трябва да бъдат преодолени?

Йорданка Велкова сподели, че за нея, като лектор по български език и литература, този въпрос е не само професионален, но и изключително личен ангажимент. Тя посочи, че в контекста на съвременния глобализиран свят, защита и съхраняване на културната и езикова идентичност на българите извън България е от изключителна важност. За нея, включването на българския език като матуритетен в британската система не е само въпрос на образование, а и на културно признание.

"Това е една много важна национална кауза. Като лектор по български език съм ангажирана с това да защитавам нашата образователна кауза зад граница. Това означава да съхраним нашата културно-езикова идентичност и да дадем възможност на българските ученици в Обединеното кралство да положат матуритетни изпити по български език", подчерта тя.


Йорданка Велкова акцентира върху значението на това предложение за учениците. Много от тях трябва да положат множество матуритетни изпити, които варират в зависимост от учебното заведение. Ако българският език бъде включен в списъка на матуритетните езици, това ще облекчи значително учениците, като им предостави възможност да се съсредоточат върху по-малко изпити.

От друга страна, тя постави и въпроса за идентичността и видимостта на българите в Лондон и Великобритания. "Въпросът кой съм аз и как ме вижда британската образователна система е изключително важен, особено в Лондон, където се подчертава колко ценно е да бъдеш различен и да имаш своя културна идентичност. Това е шанс за българите да се утвърдят и за българския език да бъде признат", обясни тя.

Включването на българския език като матуритетен е и шанс за изразяване на културното многообразие, което съществува в британската система, смята Велкова. Тя добави, че това ще помогне за легитимирането на различията и ще увеличи видимостта на българската култура и език в обществото.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна