Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания и Индия ще сключат търговско споразумение

Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След три години на преговори, Обединеното кралство и Индия се договориха за търговско споразумение, което ще улесни износа на уиски, автомобили и други продукти за Индия от британските фирми и ще намали данъците върху износа на дрехи и обувки от Индия, съобщи Би Би Си.

Сделката не включва никакви промени в имиграционната политика, включително по отношение на индийските студенти на обучение във Великобритания, съобщи британското правителство.

Министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че ползите за британските предприятия и потребители са "огромни".

Миналата година търговията между Обединеното кралство и Индия възлиза на 41 милиарда паунда и вече се прогнозира, че ще нарасне, като правителството заяви, че сделката ще увеличи тази търговия с допълнителни 25,5 милиарда паунда годишно до 2040 година.

Рейнолдс се срещна с индийския си колега Пиюш Гоял в Лондон миналата седмица, за да уточнят последните щрихи по сделката. След като тя влезе в сила, което може да отнеме до една година, британските потребители вероятно ще се възползват от намаляването на тарифите върху стоки, влизащи в страната от Индия, съобщи Министерството на бизнеса.

Освен дрехи, това ще включва някои индийски хранителни продукти, като например замразени скариди. Правителството също така подчерта ползата за икономическия растеж и създаването на работни места от разширяването на износа на британските фирми за Индия. Тарифите върху джина и уискито ще бъдат намалени наполовина до 75%, като по-нататъшни намаления ще влязат в сила през следващите години. Тарифите върху автомобили, аерокосмически продукти, електрически уреди и някои хранителни продукти от Обединеното кралство също ще паднат.

Британското правителство заяви, че сделката е "най-голямото и икономически значимо" двустранно търговско споразумение, което Обединеното кралство е подписало, откакто напусна Европейския съюз през 2020 година.


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени