Целта на днешния ден е да се популяризира дейността на планетариумите чрез изучаването на звездите, космическото пространство и астрономията, както и да се повиши информираността на обществеността за проблема със светлинното замърсяване, да се насърчи международния обмен и сътрудничество между планетариумите от различни страни.
От създаването си преди три години, Софийският планетариум "Андромеда" се радва на голям интерес, каза инж. Недислав Веселинов.
"Като отваряхме планетариума през 2022 г. имахме песимистично и оптимистично очакване за броя посетители. Песимистичното беше 100 човека на месец, а оптимистичното – 300. Скоро направихме статистика, оказаха се 1800 човека на месец“, обясни инж. Веселинов.
Той добави, че планетариума се радва на изключителен интерес и заради романтичните срещи, които предлага.
"Аз самият, въпреки че съм един от създателите, не бях го изпитвал това нещо. Преди две седмици отидох на романтична среща самият аз и се оказа много готино преживяване“, похвали се инж. Недислав Веселинов.
Той добави, че планетариума е сравнително малък, но това в никакъв случай не е минус. Напротив, успява да се самоиздържа, а с приходите създателите му, успяват да закупуват все по-нови филми, които се излъчват в него. Те са подели и инициатива за озвучаване на филмите, за да могат да им се насладят и най-малките.
"Миналата година успяхме да отворим един планетариум и в Шумен. Правим и ремонт на планетариума в Стара Загора. В момента искаме за всички нови планетариуми да можем да превеждаме и озвучаваме нови филми, за да имаме пълната гама от филми на български език, защото в момента са ограничени“, посочи създателят на първия Софийски планетариум "Андромеда".
По думите на инж. Веселинов, в момента екипът се е фокусирал и върху нов проект "Марсиариум“, който ще бъде осъществен в помещение в близост до сградата на Българското национално радио.
"Идеята е едно голямо помещение от 200 кв.м да го разделим на две. От едната страна ще изсипем 5 камиона с пясък, за да направим марсиански пейзаж, а от другата страна ще направим марсианска база. Такова нещо има само в щата Юта в САЩ. Като идеята е космонавти, които тренират в пустинята да изпълняват мисии на Марс. Искаме хората да могат да насочват антени, да връзват електричество на някоя станция и всичко това в скафандри", разкри инж. Недислав Веселинов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.