“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде.
Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия…
Навални е руски опозиционен лидер, политик, антикорупционен активист и политически затворник, който спечели международно признание и уважение.
Множеството му международни почести включват награда "Сахаров“, Годишната награда за правата на човека на Европейския парламент, Награда за смелост от Женевската среща за правата на човека и демокрацията, Награда "Дрезден“ за мир и други. Навални фигурира в списъка на стоте най-влиятелни хора и двайсет и петте най-влиятелни хора в интернет на списание "Time".
През 2021 г. става носител на наградата за храброст “Борис Немцов“, която съучредителите и настоятелството на едноименната Фондация за свободата избират да връчат на него, заради “изключителния му принос за разкриването на корупцията и увеличаването на ангажираността на гражданите с все още съществуващите политически процедури в Русия“.
“През годините той се превърна в най-влиятелния опозиционен политик в Русия и символ на съпротивата срещу тиранията в целия свят“, се казва още в официалното съобщение, по повод присъждането на наградата на Навални. Фондация "Борис Немцов" също призова за незабавното освобождаване на Навални. Той умира през февруари 2024 г. в руска наказателна колония в Сибир. Обстоятелствата около смъртта му, все още се водят "неизяснени", но версията на официалните власти в Кремъл е, че е починал от "естествена смърт“.
В периода между отравянето си, през 2020 година и смъртта си, през 2024 година, Навални започва да пише мемоарите си, знаейки, че дните му са преброени.
Издателят и преводач на книгата Або, гостува в предаването “Радиокафе“, за да разкаже повече за предстоящото издание.
"Правата на книгата принадлежат на Юлия Навалная, която организира издаването й, но доколкото ми е известно, а аз доста съм се ровил в бекстейджа на книгата, като неин преводач и издател, не оставам с впечатлението, че има каквото и да е добавено, защото той всъщност, успява да завърши повествованието на своята книга. Единственото, което Юлия прави след това, заедно с редакторите на оригиналното издание, е да наместят парчетата от пъзела така, че да е четивно, защото освен текста, който той пише като свои мемоари, в книгата са поместени много извадки от личния му дневник, който той води в затвора“, изтъкна Або.
По думите му, голяма част от книгата Навални написва в Германия, след като започва да се възстановява от отравянето. Книгата му "Патриот“ излезе на 22 езика, посмъртно за своя автор, осем месеца след като се съобщава официалната новина, че е починал при неизяснени обстоятелства в трудовия лагер в Сибир.
В книгата “Патриот“ е спазен традиционния ред, характерен за едно мемоарно издание, който обхваща всички етапи от живота на един автор - детство, съзряване и периода, в който утвърждава себе си като личност, но в малко разбъркан порядък, за да може да тече по-лесно повествованието, коментира Або.
По думите му, за разлика от повечето светски личности, които използват опитни журналисти, които да формулират текста по начин, който да бъде поднесен на масите, Навални пише книгата си абсолютно сам, открай докрай и успява да спази този модел и да държи читателя в напрежение.
В книгата той разказва как се формират неговите възгледи по обществено-политическите въпроси.
Важно е да се отбележи, че оригиналът на книгата е написан на английски от автора, с оглед нейното разпространение. Изданието скоро ще бъде налично и на български език.
“Това, което прочетох, беше точно това, което очаквах да прочета. Никога не съм бил особено политически активен, но Навални винаги ми е бил много симпатичен, много съм симпатизирал на каузите му и винаги съм го смятал за чудесен модел за подражание“, каза за книгата издателят и преводач Або.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.