Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - за силата да се изправиш и за мълчанието

Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени.

“Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси както в световен план, така и в нашето общество”, пишат от “Кинематограф”.

По тази причина са внимателно подбрани 5 филма на големи световни имена от България, Косово, Хърватска, Украйна, Норвегия и Канада във взривоопасно провокативна комбинация.

В центъра на тази програма е филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - ко-продукция между Хърватска и България на режисьора Небойша Слиепчевич - може би едно от най-обсъжданите късометражни заглавия в целия свят към момента.

Спечелил наградата "Златна палма" в Кан и номиниран за Оскар, филмът трогна целия свят, превръщайки се в тотален фаворит на най-големите световни кинофестивали, сред които Клермон-Феран, Торонто, Хонг Конг, Мелбърн, Талин, Вилнюс и др. Носител е още на френската награда César и Европейската награда за най-добър  късометражен филм.

“Говорим за филм, който буквално завладява световната сцена. Този филм ни пренася в зимата на 1993 г. по време на войната в Босна и Херцеговина, където паравоенни спират един влак и започват избирателно да свалят хора от него”, казва Юлиан Спасов - основател на “Кинематограф”

По думите му този филм се усеща като част от един епизод от нещо по-голямо. Филмът е много стегнат в рамките на една конкретна ситуация, в която един човек от всички 500 души се изправя и пита Кои сте вие и защо правите всичко това. 

“Това е един филм за войната, който ние започваме да наблюдаваме по един нов начин, но войната от 90-те е все още жива в паметта на много хора и тя като че ли е една рана, която не е затворена, защото нещата, които там са се случили и етническото прочистване, което се е случило там тогава, тези неща все още тлеят”, казва той.

Затова, тези, които не умеят да мълчат, си плащат за това. Този филм е точно за силата да се изправиш, но също и за мълчанието.

Филмът поставя въпросът човека срещу всички като колектив, човекът срещу системата. Това са теми, които си мислехме, че през ХХ век сме преодолели, но филмът показва колко актуални могат да бъдат тези неща и днес.      

Филмът е копродукция на Словения, Франция и България. Прожекция на филма и срещата с продуцентът Катя Тричкова ще бъде в зала 6 на Cine Grand София. Събитието е част от проекта "Киноклуб София" и се осъществява с подкрепата на Столичната община.

Повече за филма чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна