“Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка за този един момент, не за това, което е било вчера, а за това сега какво си и да погледнеш трезво”, казва тя, като си признава че въпросът “Коя съм аз?” е бил и за нея най-страшният въпрос, но е намерила сили да посочи своя отговор.
За това по косвен начин помага и диагнозата, която получава на 17 май, преди 17 години - “Множествена склероза”, а пет години преди това получава диагнози за четири автоимунни заболявания, преди основната диагноза, авен знак, че тялото ѝ се бунтува срещу нещо. Диагнозата и осъзнаването ѝ, активират план “2В”, който преминава в план “Да бъда”.
Остаряваме на 57-годишна възраст, на 70 и на 78-годишна възраст рязко. За да не става това толкова рязко трябва да имаме балансирана диета, физическа дейност и социална активност.
Изводите, до които Биляна Савова стига обаче, е че на 57 години се чувства много добре.
“Когато се опитам понякога да съпоставя начина, по който се чувствам сега или да кажем след 50-та ми година, с начина, по който съм се чувствала и изглеждала, когато съм била на 25, 30, 35 години, аз осъзнавам, че нямам никакви спомени съзнателно да съм поглеждала към себе си тогава, съзнателно да се погледна в огледалото и да си кажа: “Ето, това съм аз сега! Така живея!".
”Затова като млади живеем “безобразно” - пием твърде много, пушим твърде много, прекаляваме с работата и се въртим в омагьосания кръг на забързаното живеене.
Според нея, в борбата срещу остаряването освен въпросната осъзнатост за себе си, трябва да се включи и ежедневното учене, както и танцуването, което ни държи чрез музиката в настоящето, “а това е нещо, което активира мозъците”.
В момента Биляна Савова се занимава с подкаста си “Аз съм”, както и с предстоящото второ издание на Международната конференция “Мозъкът - проблеми и решения”, която ще се състои на 31 май в кино “Люмиер”.
Чуйте повече за предстоящите събития в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.