Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.
Снимка: БТА

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от заседанието за техните присъди, които трябва да бъдат произнесени в понеделник.

Адвокатът на българката Рупърт Бауърс заяви, че Катрин Иванова е била манипулирана от партньора си Бисер Джамбазов и след това е преживяла разкриването на аферата му с друг член на шпионската мрежа – Ваня Габерова, докато е била в затвора. Той отбеляза, че тя неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка, както твърди прокуратурата.

Обръщайки се към съдията Рупърт Бауърс каза, че Иванова не е проявявала инициатива, просто е изпълнявала това, което й е било наредено и че клиентката му е замесена в нещо, което е „свят далеч от класическото дело за шпионаж“. Брауърс помоли съдията да направи разлика в присъдата си между „класически шпионски случай като този с Джордж Блейк“ и този на Иванова, която до голяма степен е била отговорна само за административни повинности, като правене на резервации за хотели и полети.

Като допълнително смекчаващо вината обстоятелство Бауърс изтъкна, че Иванова е трябвало да изтърпи "лъжите и предателството" на Джамбазов, нейния дългогодишен партньор. Адвокатът смята, че цялата работа, свършена от групата, се е оказала "привидно безполезна за враждебната държава".

А иначе Джордж Блейк, който почина през 2020 година на 98 години, беше най-известният съветски агент в британската Тайна разузнавателна служба - МИ-6. Той беше осъден на 42 години затвор през 1961 г., но през 1966 г. избяга от затвора “Уормууд Скрабс” в Западен Лондон. След като избяга в Москва, Блейк беше награден с Орден на Ленин. През 2007 г., на 85-ия си рожден ден, той беше награден с Орден на приятелството от Владимир Путин.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна