Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет жертви на пакистанската атака в индийския регион Джаму

Служители по сигурността обезопасяват района след нападение с пакистански дрон срещу жилищна сграда в Джаму, 10 май 2025 г.
Снимка: БТА

Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака. По-рано Пакистан заяви, че е започнал военна операция  в отговор на индийска ракетна атака срещу военновъздушни бази.

Пакистанските военни заявиха, че офанзивата е насочена срещу всички авиобази, от които Индия е изстреляла своите ракети, както и срещу складове за съхранение на ракети.

Съобщава се също, че е започнала кибератака, хакнати са някои от водещите уебсайтове на Индия, включително този на управляващата партия Бхаратия джаната.

Пакистанският премиер Шехбаз Шариф свика заседание на Националния команден орган, който е отговорен за ядрените активи на страната.

Очевидци съобщиха пред Ройтерс, че в индийските градове Шринагар и Джаму са чути експлозии и сирени за въздушна тревога. Военните заявиха, че са забелязали множество дронове да летят над град Амритсар, но те са били унищожени от силите за противовъздушна отбрана. 

"Явният опит на Пакистан да наруши суверенитета на Индия и да застраши цивилното население е неприемлив", написа индийската армия в социалната мрежа Х и добави, че ще "осуети вражеските планове".

Американският държавен секретар Марко Рубио е разговарял с началника на пакистанската армия генерал Асим Мунир и е призовал както Пакистан, така и Индия да намерят начини за деескалация. Рубио също така е предложил съдействие от САЩ за започване на конструктивни разговори, за да се избегнат бъдещи конфликти.

По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени