Украйна и европейските ѝ съюзници съобщиха, че ако се осъществи предложеното по-рано 30-дневно прекратяване на огъня, преговорите за мир ще започнат през този период.
Украйна и лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Полша, които днес са в Киев, постигнаха съгласие за безусловно 30-дневно примирие по земя, въздух и море от идния понеделник - 12 май, с подкрепата на американския президент Доналд Тръмп, с когото са разговаряли конферентно по телефона.
Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че то ще бъде под надзора на САЩ с подкрепа от европейски страни и ако бъде нарушено от руската страна на Москва ще бъдат наложени нови "огромни" санкции и ще бъде увеличена военната помощ за Украйна.
Канцлерът на Германия Фридрих Мерц призова за повече финансова помощ за Украйна и подчерта, че най-важната част от гаранциите за сигурност ще бъде финансирането на украинската армия. Германия увеличава подкрепата и очаква същото от партньорите, бяха думите на Мерц.
Украинският президент Зеленски поиска инвестиции в отбраната на страната си, като начин Русия да бъде принудена "да играе по правилата" по време на евентуалното примирие.
Кремъл определи позицията на европейските страни като противоречива и конфликтна, което обаче не е пряко отговор на предложението на Киев и съюзниците му, отбелязва Франс прес. Дмитрий Песков - говорител на руския президент, заяви пред журналисти, че се чуват: "много противоречиви изявления от Европа, които са като цяло конфликтни по характер, а не целят да се подновят нашите връзки".
Днес е последният ден от едностранното 72-часово прекратяване на огъня, обявено от руския президент Владимир Путин, в нарушаването на което взаимно се обвиняват двете страни.
Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната.
"Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените ръководители на "коалицията на желаещите" за Украйна", написа Желязков в Х.