Според него това е "изненадващ ход за хората, които не следят последователно поведението на Румен Радев в областта на правото".
В отговор на въпрос защо държави като Полша и Чехия не са в еврозоната Брегов посочи, че "те нямат валутен борд, а България е загубила тази автономност на валутата си".
Дилемата "Европа или гласът на хората" не съществува, смята анализаторът. Той припомни, че "г-н Радев сам се е позовавал на решенията на Конституционния съд", чиято практика в случая е еднозначна.
В предаването "Преди всички" Иван Брегов прогнозира, че "президентът очевидно ще слезе на територията на политиката, накъдето се е запътил, където голяма част от неговите служебни министри вече играят пряко". По думите му, държавният глава "злоупотребява на общо основание" с теми, сред които и касаещи съдебната система, "за да бута своите политически амбиции".
"Темата за съдебната реформа се превърна в мавзолей на българската политика. Нейният балсамиран труп стои в общественото пространство. От едната страна едни политически партии и президент го поругават, когато им е удобно, от друга страна други политически формации, на които все повече им се свива представителството, ходят да се покланят пред него, без да изпълват това със съдържание", коментира Брегов пред БНР.
"Без да палим свещи пред трупа и без да го поругаваме" следва да поговорим за това какво струва българското правосъдие на българските граждани, подчерта той.
"В момента сме с най-скъпото правосъдие в целия ЕС по критерия БВП. По удовлетвореност от резултатите от правосъдието сме някъде между Сенегал и Косово."
Мрежите на Пепи Еврото и Нотариуса показват, че голяма част от магистратите в системата по веригата са корумпирани, а онези, които имат ресурса и потребността да отстояват професионалната независимост, вече са много изморени и не намират вътрешна подкрепа дори от своите, отбеляза Иван Брегов.
"Да разчитаме системата да се самопоправи е истинска утопия. Държавата е на всички. Тази тема трябва да излезе от вътрешноведомствения разговор."
Некадърността на българската политика е проявление на нашето незнание как да следим собствената си къща, каза в заключение той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.