Папа Лъв XIV се срещна с представителите на медиите в аулата "Папа Павел VI" за обществени аудиенции към Ватикана.
Над 5000 журналисти от цял свят, по-голямата част от които бяха акредитирани за Конклава, посрещнаха папа Лъв XIV с възторжени аплодисменти. В словото, отправено към тях, той подчерта:
"Трябва да кажем "не" на войната на думите и на изображенията. Трябва да отхвърлим парадигмата на войната. Да обезоръжим комуникацията от всякакъви предубеждения, oмраза и фанатизъм. Нека обезоръжим думите и ще помогнем за обезоръжаването на Земята".
Папа Лъв XIV каза още, че "медиите трябва да служат на истината", информацията "да не е мускулеста, а слушаема", "да не се поддава на посредствеността" и да се създадат "пространства за диалог и дискусия".
Той изрази солидарност към журналистите в затворите и призова за свобода на словото и печата.
Любимият спорт на папа Лъв XIV e тенисът, а на журналистическо предложение дали би изиграл благотворителен тенис мач, шеговито папата помоли само да не е срещу номер едно в света – италианецът Яник Синер.
И още: По време на срещата стана известно, че украинският президент Володимир Зеленски го е поканил в Киев.