До 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната констатират земеделците тази пролет. Това предполага лоша година и значително по-слаби добиви на мед.
Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса – за това ще алармират пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА.
Тревожно високата смъртност при пчелите в България не е ново явление, но тази пролет ескалира.
Масовата смърт на пчелите създава сериозни рискове не само за сектора, но и за биоразнообразието и опрашването на културите.
Проблемът според бранша е с национален мащаб и изисква спешна и координирана реакция. Председатели на пчеларски организации и ветеринарни лекари ще дискутират във вторник причините за тази висока смъртност и възможните решения.
На дискусията са поканени представители на Министерството на земеделието и Българската агенция по безопасност на храните.
В края на април от агроведомството обявиха, че разбират сериозността на проблема и секторът ще бъде подпомогнат чрез помощта de mininis.
Очакваше се експертите да направят разчет за разпределението на парите по сектори, но все още не е ясно дали това финансово подпомагане ще е достатъчно, за да компенсира загубите на пчеларите.
От Сдружение "За достъпна и качествена храна" пък ще се включат в дискусията с фокус върху измамите с фалшив вносен мед и ще представят данни и конкретни примери за подвеждане на потребителите и подкопаване на доверието към българските производители.