Партиите от управленската коалиция се срещат днес, за да приемат окончателно програмата за управление с разписани срокове за изпълнение на заложените в нея приоритети.
Заседанието на Съвета за съвместно управление ще се проведе от 15 часа. Очаква се да бъде обсъдена и законодателната програма на парламентарното мнозинство.
Желязков отчете първите 100 дни на кабинета: Приета програма, бюджет и два вота на недоверие
За свикването на Съвета съобщиха миналата седмица премиерът Росен Желязков и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Всички добри предложения към управленската и законодателната програма ще бъдат приети, посочи преди дни той.
"Ще приемаме на всички опозиционни партии, както и на ПП-ДБ, както на "ДПС - Ново начало", както ако има и други добри предложения. Програмата на правителството е готова, приета, на парламента е готова, приета. Във вторник ще се събере Съвета, ще ги обобщи, за да може това, което е необходимо да работи кабинета, да бъде гласувано от парламента, и съответно по други закони, които пък са си чисто парламентарни", обясни тогава Борисов.
Борисов ще чуе и гласа на опозицията за управленската програма
"Ние трябва да имаме програма на мнозинството, която да стъпва на програма на правителството до края на тази година, за следващата, и за следващите две след това. Желязков каза, че е готова. Ако има нещо, което да се добавя, ще се добави и след това ще я дадем да я разглеждат и другите партии, които желаят разбира се, да не отиваме на предсрочни избори", каза още Борисов.
Преди това за представяне на конкретна управленска програма настоя и председателят на "ДПС Ново начало" Делян Пеевски:
"Очаквам програмата на управляващата тройка и на премиера. Време за избори не е, но те трябва да започнат да работят. Търпението ми се изчерпва. Надявам се те да вземат мерки и да започнат да работят", заяви той.
Правителството отчита изпълнението на управленската програма следващата седмица
Очаква се днес управляващите да вземат решение и дали ще придвижат процедурата по обсъждане в Народното събрание на предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум за приемането на еврото. До този момент от трите управляващи формации само ИТН се обявиха "за" провеждане на референдум, макар да са "за" приемане на еврото. БСП и ГЕРБ се обявиха против насрочване на национално допитване по темата. Управляващите ще обсъдят и внесения от "Продължаваме промяната - Демократична България" проект на декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към Еврозоната от 1-ви януари 2026 година.