Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вода" - нова книга на един от най-популярните съвременни ирландски писатели - Джон Бойн

Снимка: изд. Лабиринт

Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може би го помните от разтърсващата история "Момчето с раираната пижама". 

Водата, символ на самотата, на самоналоженото изгнание, но и на пречистването, тук се превръща в главно действащо лице. С "Вода" авторът започва нова поредица.

"Това е поредната блестяща творба на Джон Бойн, най-четения и превеждан ирландски писател на всички времена, който не спира да ни изненадва и умее както никой друг всеки път да бъде различен и всеки път да говори с гласа на душата ни, каза за "Понеделник вечер" Ия Цветанова от издателството на "Вода".

В сюжета се разказва историята на жена, която губи детето си, губи мъжа си, озовал се в затвора, губи уредения си живот в големия шумен град. И решава да избяга на откъснат остров в морето с едва четиристотин жители, за да преоткрие себе си, да се спаси. Да започне на чисто. Сменя името си, отрязва красивата си къдрава коса, не общува почти с никого. Но можеш ли да избягаш от болката, от предателството, от отчаянието, превърнало се в смисъл на дните ти?

Това е първата част от тетралогията "Стихиите", която освен "Вода" включва още "Земя", "Огън“ и "Въздух".


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени