Европейската комисия даде положителна оценка на фискално-структурния план за България, съобщиха дипломатически източници, а след това и финансовият министър Теменужка Петкова.
Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна членка трябва да изготви свой национален план за период от 4 или 5 години. Той трябва да съдържа нейните фискални ангажименти, ангажименти за реформи и инвестиции и да допринесе за осигуряване на последователно, постепенно намаляване на дълга и насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж.
Държавите трябва да включат в своите планове и курса си за фискални корекции под формата на план за нетните разходи.
Информацията впоследствие потвърди в Брюксел финансовият министър Теменужка Петкова:
"Преди броени часове ЕК публикува своята оценка за средносрочния фискално-структурен план на България за периода от 2025 до 2028 г. и оценката е положителна. Това е изключително добре нова за България, тъй като този средносрочен фискално-структурен план за страната определя каква ще бъде финансовата рамка за следващите 3 г. и положителната оценка означава, че България ще има публични финанси, които са стабилни и устойчиви".
Петкова заяви, че няма основание да се притеснява от решението на председателя на НС Наталия Киселова да върне искането на президента за референдум. Пред журналисти в Брюксел тя заяви лаконично:
"Г-жа Киселова е преподавател по конституционно право, нямам основание да се притеснявам в нейната компетентност".
Тя потвърди, че графикът за оценката на страната ни по пътя към еврозоната не е променен:
"Европейските институции заявиха, потвърдиха, че се следва графикът, който беше първоначално определен".