Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев, АИКБ: Не виждам каквито и да е плюсове, ако не сме част от еврозоната

"Това е финансовата котва на стабилност в такъв турбулентен свят"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

И работодателите се обявиха срещу идеята на президента за референдум за еврото. В писмо до държавния глава, председателя на парламента и премиера те заявяват категоричната си подкрепа за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.

"Не виждам каквито и да е плюсове, ако не сме част от еврозоната", заяви пред БНР Румен Радев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България и ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели. 

"Участието в такъв паричен съюз ни прави много по-спокойни. Това е финансовата котва на стабилност в такъв турбулентен свят. /.../ Вместо да участваме и ние активно в процеса на вземане на решения, на търсене на еднакви за всички европейски страни-членки, упражняващи еврото, цели и решения, ние се дистанцираме от това, ползваме по-скоро единствено формалната част като калкулация лев - евро и толкова", коментира той. 

"От много години институциите в страната, бизнесът, социалните партньори, неправителственият сектор - това са последователни усилия много от преди 2007 г., т.е. от преди договора ни за присъединяване, към пълноценна интеграция на България в европейските структури, в европейския пазар, в това число и в еврозоната. След тези над 24 години усилия изведнъж да се върнем към разговори по теми, които считам, че отдавна сме преодолели, отдавна сме се убедили в предимствата на едно или друго решение, вместо да ни фокусира като обществена енергия, усилия и интерес в една и съща посока - да сме консолидирани, ние започваме изведнъж да създаваме напрежение", изказа мнението си Радев във връзка с предложеното от президента. 
Право на всеки е да изложи мнение и да аргументира позиция - то е неотменимо и трябва да бъде подкрепяно и насърчавано, категоричен бе той, но добави: 

"Но тези разговори - за предимства и недостатъци, отдавна сме ги минали". 

Според него важното в момента е да посрещнем текущите страхове, които имат хората

"В институциите виждаме именно тези влиятелни структури, които би трябвало да обединяват, да помагат да се разясняват нещата, да се преодоляват страховете и да имаме единство, а не обратното - да внасят смут и безпокойство у хората". 

По думите на председателя на АИКБ през ползването на единната европейска валута ние ще имаме сходни, общи политики по отношение на публични финанси с останалите страни. По отношение на инвестиционни решения, на приоритети, които всяка страна самостоятелно прилага в своята програма - това са национални политики и те не се отнасят и не са ограничени от прилагането на единна обща валута, обясни той.

И изтъкна, че макроикономичексата стабилност е много по-солидна, когато имаме много по-голям обем. Колкото по-голям е вътрешният пазар, толкова и стабилността е по-голяма, уточни Радев. 

Според него предимствата, за да имаш по-добро икономическо развитие, е в резултат на участието ни в тази обща парична зона

Относно публичните финанси Румен Радев подчерта, че това, което и до момента правимняма да се промени в негативен план:

"По-скоро се надявам присъединяването ни към този паричен съюз допълнително да дисциплинира управляващите в страната както и по отношение на времевата рамка, в която се приема държавният бюджет - последните години ние сме с изключително разминаване в сроковете. Подредеността, доброто планиране - това е все част от структурата и начина на функциониране на еврозоната".

Той успокои и по отношение на доходите на хората след приемане на еврото:

"Видяхме конвергенция на доходите в посока към повишаването им именно в страните-членки на ЕС, които се присъединиха и към икономическия и паричен съюз. Това най-лесно се вижда в прибалтийските държави, Литва, Латвия, Естония. Те са със сходна и парична, и икономическа система като нашата. В рамките на период от 7 години след присъединяването в тези страни ръстът на заплатите беше 2 пъти, т.е. между 80 и над 100% в някои от тях". 
Цялото интервю на Диана Дончева и Наталия Ганчовска с Румен Радев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени