Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН предлага продължителността на първия срок да е съобразена с междусрочната ваканция

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага Министерството на образованието и науката (МОН) в проект за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти, съобщава пресцентърът на МОН.

В момента първият срок е с фиксирана продължителност - 18 учебни седмици, а в спортните училища - 20 учебни седмици. 

Предложението на МОН е да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища - между 19 и 20 учебни седмици. Това ще позволи много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни. Заради сега действащото нормативното изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция беше определян ден в средата на работната седмица. Това ограничаваше възможността за ползотворна почивка на учениците, накъсваше работата на педагогическите специалисти и създаваше напрежение в системата на образованието, отбелязват от МОН.

С проекта на наредба Министерството на образованието предлага и други промени, които ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в пети клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното Регионално управление на образоването да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието по предложение на директора на училището. Това ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти.

По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката.

Също така семействата ще имат пряк и бърз достъп до информация за етапите на класиране, за съответните минимални и максимални балове по училища, което ще намали административната тежест в системата и в същото време ще осигури достъп на всеки ученик до училище, съобразено с интересите му.

От днес до 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна