Евангелското четиво разказва за беседата на Спасителя със самарянката, за живата вода или за благодатта на Светия Дух.
Веднъж Иисус седял при Якововия кладенец. Там била и самарянката, наречена по-късно Фотина. Той започнал беседа с нея за живата вода, която очиства греховете и с Божията благодат утолява жаждата на безсмъртната душа. Така Иисус просто и мъдро довел самарянката до съзнанието за нейните собствени грехове и нуждата да се покае и обнови живота си.
Обхваната от спасителната вяра в Избавителя, тя се покаяла за миналите си тежки грехове. Започнала да води добродетелен живот и се проникнала от такава пламенна любов към Господа, че както разказва Свещеното предание, не се побояла открито да изповядва Неговото име пред юдеите и езичниците и да пострада много заради Него.
Самарянката получила мъченически венец, при гонението на християните от римския император Нерон.
Той заповядал да подложат нея и цялото ѝ семейство (четири сестри и двама сина) на най-жестоки мъчения и смърт.
Самарянката, след ужасни изтезания, била хвърлена в кладенец. При кладенеца някога тя получила от Христа първите глътки "жива вода", течаща във вечния живот. И пак кладенецът ѝ послужил като врата, през която преминала във вечния живот!
Светата Църква е увековечила нейната памет, прославяйки я под гръцкото име Фотина, т.е. просветителка.
На днешния ден възпоменаваме и светите мъченици Теодот Анкирски, Петър, Дионисий и дружината им, както и светите седем девици.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В този брой на рубриката прозвучава изпъленине на Хора на софийските момчета, диригент - Адриана Благоева