Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се стачка и на метрото

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14:00 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи.

Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт пристигнаха минути преди 04:00 ч. За втори ден те обявиха гражданско неподчинение. Настояват заплатите им да бъдат вдигнати с 400 лева. На бонуси, предложени от столичния кмет, не вярват.

"Не искаме бонуса, дават ти го, но не точно. И могат да ти го вземат, винаги, най-малкото да сгрешим, и ти го взимат. Искаме си основната заплата. Основно основната заплата. Бонусът е един вид подаяние. Той по всяко едно време може да бъде отнет и най-вече при водачите".

Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа", обяви, че се подготвят стачни действия и в метрото.

"Днес започваме и водим подготовка от утре да се спре и метрото, да не разграничават Метрополитена от градския транспорт. Ние сме едно цяло".

В 14:00 часа кметът на София Васил Терзиева очаква на среща в Столичната община представители на синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепа". Ще преговарят за възможностите за увеличение на работните заплати във всички дружества на градския транспорт - автотранспорта, електротранспорта, Центъра за градска мобилност и Столичния метрополитен. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна