Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест...
"Всяка буква има послание",
"Първата азбука на българите",
"Това е много важно нещо от нашата история", споделят врачански деца, които участват в работилницата.
Заниманията са включени в програмата на Регионалната библиотека във Враца за 19-ото издание на Националната библиотечна седмица. Мотото е "Библиотеката - мисия възможна", а целта - да се покаже, че библиотеките са навсякъде, в големите и малките населени места, и продължават да осигуряват свободен и равен достъп до информация, знания и култура.
В рамките на Националната инициатива врачанската библиотека организира три работилници, посветени на първата ни азбука. Заниманията са насочени към ученици от IV до VII клас и се провеждат в Тийн залата на библиотеката. Днес от 12.30 е последното занятие. Както и предходните две занимания, то включва представяне и опити да се пишат глаголическите букви.
"Пишем първо на пясък и после продължаваме на листове",
"Всяка буква означава и цифра, което е много важно", разказват децата.
Идеята и реализацията на работилница "Глаголица" е на библиотекаря от отдел "Изкуство" Петя Илиева, която е бивш учител.
Време е "позабравената ни глаголица, която дълго време стоя на тъмно", да излезе на бял свят и всички да се възползват от нейната зареждаща роля, смята тя.
"Като видиш, усетиш въздействието… Това е нашето национално богатство, което трябва да заеме полагащото му се място."
Петя Илиева организира първите работилници по глаголица преди две години в рамките на ваканционната инициатива за деца "Лято в библиотеката". Тя съставя книги, свързани с древната азбука.
"В момента работя следващи. Целта ми е да покажа откъде идва глаголицата, посланието, как се изписват буквите, в речника да се упражняват хората да четат отделни думи."
Глаголицата носи много светлина, подчертава библиотекарят.
Илиева е убедена, че общността на хората, които познават глаголицата, расте.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.