Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.
"Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици от намесата на ДС в църковния живот през тоталитарния период.
По думите на проф. Методиев книгата е резултат на дългогодишна работа с архиви – на Комитета по църковни въпроси и на ДС. "Архивната революция", облекчила достъпа до различни документи от комунистическия период, е спомогнала процеса на копиране, съхраняване и обработване на материала, необходим за изследването.
Проф. Методиев казва: "Изследователският въпрос за мен беше дали има връзка между разкола от началото на 90-те години след падането на комунизма и предходния период – по-точно дали има връзка между намесата на ДС и разкола.
Това, което показват архивите, е, че разединението във върховете на църковната йерархия датира много по-рано, поне от втората половина на 70-те години, когато най-известните лидери на разкола, Старозагорският митрополит Панкратий и Врачанският митрополит Калиник имат възможността да провеждат независима от останалите членове на Светия синод политика. Това е благодарение на техните изключително близки контакти със ДС.
Тезата ми е, че дългосрочното въздействие на ДС води до не просто метафоричното, но и напълно буквалното разединяване във върховете на църковната йерархия."
"В различните периоди на комунизма ДС има различно въздействие върху църковната йерархия. В началото на комунизма на практика всички членове на Светия синод са обекти на разработка", заявява проф. Методиев, според когото промяна настъпва през 1967 година с обособяването на специален отдел, натоварен с работа по православното духовенство.
Още за това как ДС е оказвала контрол и влияние в духовните среди, както и за някои от забележителните съдби на високопоставени български духовници – чуйте в звуковия файл: